Strona główna » Naturalne i domowe sposoby leczenia “zakwasów”

Naturalne i domowe sposoby leczenia “zakwasów”

Często pytacie mnie co zrobić, aby zapobiegać występowaniu Opóźnionego Bólu Mięśniowego popularnie nazywanego “zakwasami”*? Najważniejsza jest zdrowa i zbilansowana dieta bogata w białko (budulec mięśniowy), minerały (w tym magnez) oraz nawadnianie! Na pewno słyszeliście to dość często, ale taka jest prawda i w ten sposób najprościej poprawić funkcjonowanie naszego organizmu w życiu codziennym….Kolejna sprawa to trening odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb z podkreśleniem rozgrzewki wykonanej bezpośrednio przed nim oraz nawadnianiem w trakcie wodą mineralną.

Trzeba też pamiętać, że jeżeli trening trwa dłużej niż godzinę lub powyżej 30 minut o bardzo wysokiej intensywności to nie można zapominać o dostarczeniu węglowodanów, bądź tłuszczy w zależności od zapotrzebowania organizmu – tu świetnie sprawdzają się suszone owoce lub orzechy. Jeżeli natomiast doprowadziliście się już do “zakwasów” to poniżej kilka sposobów jak pomóc mięśniom w regeneracji:

1. prysznic na przemian ciepła i zimna woda.

2 lekki masaż leczniczy.

3 pływanie w wolnym tempie.

4 spacer.

5 maść końska przeciwzapalna.

6 ocet – wmasowujemy w obolałe miejsca.

7 nawadnianie mineralną woda.

8 wiśniowy sok, który działa przeciwzapalnie.

9 nacieranie olejkami ziołowymi – lawenda, mięta, jodła indyjska.

10 zwiększenie witaminy C w diecie.

11 herbata z dzikiej róży.

12 warzywa: czerwona i zielona papryka, brukselka, brokuły, koper, kalafior, szpinak.

13 owoce: czerwona i czarna porzeczka, winogrona, poziomki, truskawki.

*zakwasy” to potoczne i jednocześnie błędne, nie mające niczego wspólnego z występowaniem kwasu mlekowego w mięśniach określenie dla mikro urazów strukturalnych włókien mięśniowych